Türkiye’nin güvenlikli bölge tezi nihayet ASTANA da kabul gördü. Fakat bir ayrıntıyı unutmayalım… Muhalif kanat masadan kavgalı bir şekilde ayrıldı,yani kalktı.

Peki ne oldu da RUSYA ve İRAN  TÜRKİYENİN güvenlikli bölge önerisini nihayet kabul ettiler ve garantör ülkeler olarak buna imza koydular. Bunun için SİNCAR olayına ve CUMHURBAŞKANININ bir gece ansızın gelebiliriz sözünün ardında yatan neden ve sebeplere bakmamız lazım. Şöyle bir anımsayalım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sincar operasyonu ile ilgili “Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz. Türkiye’nin DEAŞ’a yönelik operasyonda elde ettiği başarı bölgede oynanan oyunu ifşa etti” sözleri tabii olarak sadece Türkiye değil uluslararası gündemin önemli bir gündem maddesi hâline geldi.
Türkiye’nin Sincar’a yaklaşımının ne olduğunu bu köşede defalarca işledim. Tekrara düşmek pahasına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerinin arka planını açalım.
Öncelikle şu sorunun cevabını vererek başlayalım: Sincar neden önemli ve Sincar’da neler oluyor?
Sincar, Kuzey Irak’ta dağlık bir alan. Stratejik anlamda önemi yüksek. Türkiye, Suriye ve Irak üçgeninde lojistik açıdan kritik bir bölge. Irak Kürdistan’ı ile Suriye arasında, Türkiye’ye çok yakın bir alan.
Bu bölge 2014’te DEAŞ saldırısına uğradı. Musul’da Irak ordusundan kalan askerî mühimmat ve silahlarla yüklü DEAŞ karşısında Peşmerge direnemedi. Sonuç trajik oldu. Sincar bölgesindeki Yezidilere karşı katliamlar gerçekleşti, Yezidi kadınlar “seks kölesi” olmaya zorlandı.
2015’in Kasım ayında Peşmerge ve Yezidi militanlar bölgeyi DEAŞ’tan kurtardı.
Tüm bunlar olurken, PKK fırsatı değerlendirdi ve Sincar’a bu karışıklık içinde konuşlandı.
Hem Irak Bölgesel Kürdistan yönetimi, hem de Türkiye bu meseleyi ciddi bir güvenlik sorunu olarak görüyor. Sincar’da konuşlanan PKK’lılara Bağdat’ın maddi destek sağlaması, Bağdat hükûmeti ile Türkiye ve Bölgesel Kürdistan yönetimi arasındaki ilişkilerin gerilmesi ile sonuçlandı. Zira PKK’nın amacı Sincar’ı “İkinci Kandil” yapmak. Ve böylelikle Türkiye, Suriye, Irak hattında bu stratejik bölgeye hâkim olup, önemli bir askerî üs edinmek.
Ancak mesele bundan ibaret değil.
Sincar, İran’ın bölgede kurmaya çalıştığı bir lojistik hat açısından hayati önemde.
İran’ın amacı İran’dan Akdeniz’e ulaşan, Irak ve Suriye’den geçen kesintisiz bir kara hattına hâkim olmak. Bu hem askerî, hem ekonomik açıdan İran’ı bölgede inanılmaz güçlendirecek bir girişim.
İran bu amacına ulaşmak için Hizbullah, Haşdi Şabi ve PKK gibi taşeronlarını kullanıyor.
Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasındaki kritik vurguya dönelim: “Türkiye’nin DEAŞ’a yönelik operasyonda elde ettiği başarı bölgede oynanan oyunu ifşa etti.”
İran ve PKK, bölgede DEAŞ ile savaş bahanesi ile kendi gündemlerini ve demografik planlarını uygulamaya çalışıyor. Obama hükûmeti bugüne kadar bu planlara ses çıkarmadığı gibi zımnen destek de verdi. Sonuç bölgede on yıllar boyu sürecek bir kaos ateşinin çıkması oldu. Mezhep ve etnik gerilimin yükselmesi sadece bu bölgedeki sivillere değil, Türkiye’nin millî menfaatlerinin de aleyhine.
Dolayısıyla, Türkiye’nin Sincar’a müdahalesi, hem bu bölgenin, hem Türkiye’nin menfaatlerinin, hem de Bölgesel Kürdistan Yönetimi gibi Türkiye’nin müttefiklerinin lehinedir.Kim DOST kim DÜŞMAN anlayan varmı????
  Bu arada KILIÇDAROĞLUNUN partili başkan olayını kabullenememesi bunun yasal olmadığından değil… Şu an kendi koltuğunu koruma içgüdüsü ile bütün çirkefliğini ortaya koyuyor. İç savaş ve karışıklık pahasına koltuğuna sarılmayı ve bu uğurda RECEP TAYYİP ERDOĞAN düşmanlığı üzerinden kendi meşrutiyetini yitirmemeye çalışıyor. Yakında AİHM ‘e gider gitsin….
 Son olarak ta ABD ile bir çatışma ihtimalimiz ciddi derecede söz konusu… Mayıs ayı içindeki iki kritik görüşme  TRUMP-ERDOĞAN ve PUTİN-ERDOĞAN görüşmeleri azami önem taşıyor.
 Belki yeri değil ama şu illet rezil TV programlarından kurtulamadık gitti.. Yeni dizilerin ismi de pek manidar İkisini de sevdim v.s Birde kaldırılamayan flört ve çöpçatan programları. Yarı açık kerhane gibi evlendirme programı sorsan !!